Skip to main content
0

Co zrobić gdy czas jest trudny a życie chłoszcze?

By 18 marca 202022 maja, 2020afterhours, freelance, praca, wszystko

Po związku z wiadomo czym w ostatnich dniach wiele osób zaczyna martwić się utratą pracy lub firmy i tym, że nie znajdą innego źródła dochodów. I jest to strach uzasadniony, bo obecna sytuacja to dla wielu z nas dopiero początek tarapatów. Na razie jeszcze wszyscy jesteśmy dla siebie mili i wyrozumiali, ale za parę tygodni gdy kurz opadnie zaczniemy walczyć o przetrwanie bo przedsiębiorcom skończą się oszczędności i albo zamkną swoje jednoosobowe firmy by szukać dochodów w inny sposób albo zaczną redukować etaty by zminimalizować koszty.

Pozwalam sobie na taką wypowiedź ponieważ jako grafik freelancer od ponad dziesięciu lat prowadzący własną działalność wiele razy już przerobiłam podobny problem i wcale nie potrzebny był do tego wirus 🙂 wystarczył dłuższy przestój w pracy ze względu na wakacje lub po prostu czasowy brak zleceń i utrata płynności finansowej. Spanikować jest łatwo, wiem co mówię, byłam tam i z pewnością jeszcze nie raz będę.

To co za chwilę przeczytasz nie będzie żadnym ckliwym pocieszaniem ale raczej zbiorem faktów, z jakimi trzeba będzie się zmierzyć w tym trudnym czasie. Jest to oczywiście wyłącznie moja subiektywna opinia.

A więc:

Przyjmij do wiadomości, że świat się zmienił

Tak naprawdę zmieniał się wcześniej ale na co dzień tego nie zauważaliśmy żyjąc w złudnym poczuciu stabilności. To inni mieli jakieś kłopoty, nie my. Przyzwyczailiśmy się do tego, że niektóre rzeczy są pewne i niezmienne, a teraz rzeczywistość daje nam z liścia.  Trzeba przełknąć ta gorzką pigułkę i zacząć odpowiednio reagować.

Zaakceptuj nieznane, im szybciej tym lepiej

Umiejętność życia z niepewnością i lękiem to największa siła. Chowanie się pod kloszem w swojej strefie komfortu to łatwe i wygodne rozwiązanie ale nieskuteczne. Nie uciekaj, bierz życie na klatę, bój się ale mimo to działaj. Wyobraź sobie najgorszy scenariusz jaki może Ci się przydarzyć i przygotuj się, przemyśl co możesz zrobić już teraz by go przetrwać.

Bądź elastyczny

Dostosuj swoje życie do aktualnej sytuacji (nie odwrotnie), nie staraj się na siłę wrócić do tego co było, nie okopuj się na starej pozycji. Uprość swoje potrzeby, zmień priorytety. Być może będziesz musiał się przekwalifikować, być może zmienić swój styl życia. Jeśli to ma pomóc – zrób to. Nie licz na to, że ktoś weźmie za Ciebie odpowiedzialność, znajdzie Ci pracę, umorzy kredyt, zapłaci rachunki, zapełni lodówkę.

Rutyna czyli bądź jak czołg

Nawet jeśli masz przestój w pracy, zamiast załamywać się i leżeć na kanapie – utrzymuj rutynę, codziennie realizuj swój plan dnia, znajdź sobie jakieś nowe zajęcie, wciel w życie pomysły, na które do tej pory nie miałeś czasu. Utrzymuj się w ruchu, bądź jak czołg, kawałek po kawałku przesuwaj się dalej. Nawet jak Ci się nie chce, rób to z niechęcią ale rób. o jest według mnie najskuteczniejsza strategia, wiele razy przetestowana w warunkach bojowych 🙂

Ucz się

Przyjmij do wiadomości, że będziesz musiał cały czas się uczyć. Jeśli myślałeś, że wystarczy wiedza zdobyta do tej pory to bardzo się myliłeś.

Podnoś swoje kwalifikacje gdy tylko masz na to czas, czytaj, inwestuj w kursy, szkolenia, korzystaj z darmowych źródeł edukacyjnych. Nabędziesz nie tylko dodatkową wiedzę ale przede wszystkim poczucie, że w razie potrzeby możesz się czegoś nowego nauczyć, zmienić zajęcie, że nie jesteś bezbronny i uzależniony od swojego aktualnego pracodawcy.

Nie żyj przeszłością

Doceń to co masz teraz. Bezsensowne rozpamiętywanie minionych chwil, uporczywe próby trzymania się dotychczasowych wygód i rozpaczanie nad ich utratą nie wyjdzie Ci na dobre, stracisz tylko czas. Było – minęło, trudno, otrzyj łzy, wypij setkę na pocieszenie, zrób nowy plan i idź dalej.

Zadbaj o siebie

Dobrze się odżywiaj, wysypiaj, ćwicz. Jak to ktoś ładnie powiedział, w tym ciele będziesz musiał mieszkać do końca życia, więc warto, żeby było w miarę ogarnięte. Kolejki do lekarzy i wizja spędzania długich godzin w poczekalni to dodatkowa motywacja 😉

Zachowaj spokój

Bądź uważny i skupiony, zauważaj siebie i innych. Czyli nie panikuj, nie podejmuj decyzji w emocjach i pośpiechu, kalkuluj na chłodno. Twoje reakcje zależą tylko od Ciebie. Staraj się zachować poczucie humoru. Logika nakazuje wnioskować, że skoro dobre czasy minęły, to te złe też miną 🙂

 

Powodzenia!

Organizacja pracy zdalnej + checklista

| freelance, pliki, praca | No Comments
Praca na odległość wykonywana w domu dla jednych wydaje się spełnieniem marzeń a dla innych jest przykrą koniecznością. Osobiście od kiedy pamiętam zawsze chciałam sama decydować o sobie i swojej…

Co zrobić gdy czas jest trudny a życie chłoszcze?

| afterhours, freelance, praca, wszystko | No Comments
Po związku z wiadomo czym w ostatnich dniach wiele osób zaczyna martwić się utratą pracy lub firmy i tym, że nie znajdą innego źródła dochodów. I jest to strach uzasadniony,…

Jestem w książce!

| freelance, praca | No Comments
Chwalę się:) Otóż kilka dni temu prosto zza zachodniej granicy przyjechała do mnie książka a raczej olbrzymia księga „Food and Drink Infographics. A Visual Guide to Culinary Pleasures” . Apetycznie…